Obec Krivany
S čím Vám môžeme pomôcť ?
rozšírené vyhľadávanie

Oznam

VYDANIE OSVEDČENIA O ZÁPISE DO EVIDENCIE SAMOSTATNE HOSPODÁRIACEHO ROĽNÍKA

Jednu z  foriem podnikania fyzických osôb tvoria samostatne hospodáriaci roľníci. Ide o osobitný typ podnikania v poľnohospodárskej výrobe vykonávaný podnikateľom (fyzickou osobou) osobne alebo pomocou iných osôb. Právnu úpravu v tejto oblasti predstavuje zákon č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní v znení neskorších predpisov (Zákon o SHR č. 219/1991), ktorého základným účelom je zjednodušenie prevádzkovania poľnohospodárskej činnosti pre fyzickú osobu.

Samostatne hospodáriacim roľníkom je podnikateľ, ktorého činnosť spočíva vo vykonávaní poľnohospodárskej výroby vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách. Ide najmä o činnosť fyzickej osoby, ktorá:

- vyrába výrobky poľnohospodárskej výroby za účelom získania trvalého zdroja príjmov, najmä ich predajom, prípadne,
- vykonáva úpravu alebo iné spracovanie svojej poľnohospodárskej produkcie; pokiaľ treba na túto činnosť súhlas podľa osobitných predpisov, len s týmto súhlasom, alebo,
- poskytuje príležitostne práce alebo výkony v súvislosti s poľnohospodárskou výrobou, pri ktorých využíva prostriedky a zariadenia slúžiace poľnohospodárskej výrobe, spravidla v čase, keď sa pre túto výrobu plne nevyužívajú, alebo dobýva nevyhradené nerasty.

Založenie podnikania samostatne hospodáriaceho roľníka

1. Občan, ktorý sa rozhodol podnikať ako samostatne hospodáriaci roľník, musí v prvom rade navštíviť obecný úrad v mieste,  kde sa nachádzajú jeho pozemky alebo pozemky ľudí,  s ktorými uzatvoril právoplatné nájomné zmluvy. Nemusí teda podnikať na vlastnej pôde, pôda môže byť aj prenajatá. Najskôr musí požiadať príslušný obecný úrad   o vydanie Osvedčenia o zápise SHR.  Svoju činnosť môže SHR začať vykonávať po obdržaní Osvedčenia o zápise SHR.  K vydaniu osvedčenia je potrebné doniesť:

• občiansky preukaz,
• vyplnenú žiadosť - ohlásenie samostatne hospodáriaceho roľníka do evidencie
• doklad o vlastníctve alebo prenajatí pozemku (list vlastníctva/nájomná zmluva),
• doklad o osobitnom povolení, alebo oprávnení, pokiaľ sa k určitému druhu činnosti podľa osobitných predpisov vyžaduje (napr. vyjadrenie Regionálnej veterinárnej správy)

• správny poplatok v hotovosti 6,50 €

Upozornenie: Činnosť samostatne hospodáriaceho roľníka nie je živnosťou, z toho dôvodu nemusí podnikateľ navštíviť živnostenský úrad a vybavovať živnostenské oprávnenie. Stačí len vyššie uvedené ohlásenie na príslušnom obecnom úrade.

2. Následne podnikateľ písomne požiada štatistický úrad (v krajskom meste) o pridelenie identifikačného čísla = IČO. Vyplní žiadosť, ktorú nájde na internetovej stránke Štatistického úradu a zaplatí v kolkoch poplatok 3,00 €.

Osoba, ktorá podniká ako samostatne hospodáriaci roľník musí mať pridelené IČO.

Pri zmene adresy sídla hospodárskej usadlosti, mena SHR, zmeny adresy trvalého pobytu a pod. je potrebné o túto zmenu písomne požiadať. (Správny poplatok:  1,50 €)

ZRUŠENIE OSVEDČENIA O ZÁPISE SHR
O zrušenie osvedčenia o zápise SHR  v evidencii obce Krivany  a ukončenie poľnohospodárskej výroby je potrebné písomne požiadať na tunajšom obecnom úrade.

Potrebujete

• žiadosť o zrušenie Osvedčenia o zápise  do evidencie SHR
• originál vydaného „Osvedčenia o zápise do evidencie SHR.

Ukončenie alebo zmenu skutočností v evidencii SHR je občan povinný ohlásiť obci Krivany v zmysle článku 8 VZN č. 1/2015 do 15 dní.

Žiadosť o vydanie osvedčenia o zápise do evidencie samostatne hospodáriaceho roľníka (SHR) si môžete pozrieť TU.

Prílohy

Ziados_o_vydanie_Osvedenia_o_zpise_do_evidencie_SHR.doc

Typ súboru: DOC dokument, Velkosť: 149 kB
Dátum vloženia: 21. 9. 2015 14:51
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 11. 2017 23:12

Po Ut St Št Pia So Ne

Geoportál obce

Mapa Slovakia Digital logo

Vážení občania, dávame Vám do pozornosti nový mapový portál našej obce. Tu môžete získať aktuálne informácie o vlastníckych vzťahoch, vyhľadať listy vlastníctva, prípadne služby v obci.

Sviatok a výročie

Meniny má Eliáš, Iľja, Ilia, Eliána, Iliana

Kroniky obce

kroniky obce