Výber jazyka

ON LINE: 4
TÝŽDEŇ: 3272
CELKOM: 315901

3. Detský festival Hornej Torysy "Deti deťom..."

Typ: ostatné
V Krivanoch bolo opäť veselo. Hornotoryskou dolinou sa niesli detské a mládežnícke spevy, rezké tance, veselé vystúpenia. V nedeľu 19. júna 2016 na amfiteátri v Krivanoch sa totiž uskutočnil už 3. Detský festival Hornej Torysy „Deti deťom...“

Spočiatku organizátorov trochu prekvapili tmavé mraky a dážď, ktorý sa pred 13.00 spustil v plnom prúde. Spŕška, našťastie, netrvala dlho a o 14.00 bola príprava ozvučenia v plnom nasadení zvukárov. O 14.30 prichádzali prvé účinkujúce detské súbory. Napokon sa počasie umúdrilo. Počas celého festivalu svietilo slnko a bol to opäť jeden z krásnych teplých dní.

Detský festival začal s desaťminútovým sklzom o 15.10 a ľapkanou polkou, ktorú tancovali všetky deti zo školy tanca pod vedením Miroslava Fabiána. Po úvodnom entreé na scénu prišiel moderátor programu, Jožko Bryndza, ktorý sa ujal slova a všetkých návštevníkov detského festivalu privítal. Jeho pozitívna nálada, vtipné príhody „zo života“, rozhovory s vystupujúcimi deťmi boli vítaným vyplnením pred ďalším vystúpením.

Program bol bohatý. V rámci trojhodinového bloku vystúpilo 170 detí vo vekovej kategórii od 4 do 15 rokov, z 12 detských a mládežníckych školských skupín, dedinských súborov a tanečných škôl. Deti sa mohli prezentovať v rôznych žánroch ako je ľudový a moderný tanec a spev, hra na akýkoľvek hudobný nástroj, scénické a divadelné predstavenie, ľudové rozprávanie a pod., ale v skutočnosti prevažoval folklórny charakter vystúpení.

Na javisku dreveného amfiteátra sa predstavilo  Dfs Jablučko (Pečovská Nová Ves), ktoré scénkou „Na kamencoch“ predstavilo rôzne hry detí na kamencoch, ktoré vrcholia hrou na svadbu. Škola tanca z Červenej VodyNižného Slavkova sa ukázali ľudovou tanečnou zostavou „Štyri kroky“. Krivjanske dzifčata (ZŠ s MŠ Krivany) sa prezentovali v 2 vstupoch a doprevádzané boli akordeónom a husľami. Piesňami a tancami z regiónu hornej Torysy vystúpili Škola tanca Ražňany, Nižný SlavkovSabinov so scénickým tancom a spevom vo vystúpení s názvom „Farma“. Zo ZŠ Ľutina vystúpili 3 deti, ale každé v samostatnom vystúpení, hrou na heligonke, spevom ľudovej piesne a spevom modernej piesne s názvom  Pódium od Dominiky Mirgovej. V podaní sólistky z FS Gerlachovčan odznel ľudový spev. Lúčančatá (ZŠ Lúčka) sa predviedli folklórnym pásmom zameraným na zvyky a tradície pri pasení kráv s názvom „Oreme, śejeme, aľe malo“. Letné hry „Na gazdovskom dvore“ ako zber kvetov na lúke, pasenie husí, detské hry na lúke a hry s bábikami priblížil Toryšanček (ZŠ s MŠ Torysa). Škola tanca zo Šarišských Sokoloviec ponúkla humorný štylizovaný tanec a hru na nakladanie kapusty.  Domáci Dfs Krivianček (Krivany) odtancoval „Chustečkovi“ hravý tanec detí na dospelých spolu s ľudovými piesňami. Programový blok vystúpení uzavreli všetky deti piesňou „Zaśala petrušku pod źeľenu hrušku“ v doprovode Miroslava Fabiána a štylizovaným tancom na mládežnícku náboženskú pieseň, pri ktorom ich usmerňoval moderátor Jožko Bryndza s manželkou.

Ani tento rok nesmela chýbať bezplatná tombola pre všetky deti, či už účinkujúce alebo tie, ktoré sa prišli pozrieť na svojich vrstovníkov v doprovode rodičov. O tombolu bol záujem. V tombole sa rozdalo približne 70 balíčkov, do ktorej prispeli okolité obce, ale aj podnikateľské subjekty.

Na záver starosta, Ján Šejirman, v príhovore všetkým organizátorom, účinkujúcim, vedúcim súborom, pedagógom, sponzorom a návštevníkom vyjadril veľkú vďaku a potešenie z detí, ktoré sa snažia zachovávať ľudové tradície a neboja sa prezentovať verejne svoje talenty.

Tento ročník detského festivalu sa opäť niesol v benefičnom duchu. Vyzbieraná suma v rámci dobrovoľného vstupného išla na dobrý účel, bola totiž venovaná zdravotne postihnutým deťom v regióne.

Vytvorené: 1. 7. 2016
Posledná aktualizácia: 15. 2. 2017 07:56