Výber jazyka

TÝŽDEŇ: 1422
CELKOM: 284174

Posledná rozlúčka s Jánom Lazoríkom

Smútočný príhovor starostu obce si môžete pozrieť TU.

Posledná rozlúčka s Lazoríkom pri muzike: Pripravili mu festival. Celý článok si môžete pozrieť TU.

Šarišský bard Ján Lazorík sa nebál smrti, len o svoje zbierky. Celý článok si môžete pozrieť TU.

Vážená smútiaca rodina,

prijmite, prosím, prejav mojej úprimnej ľútosti k úmrtiu Vášho milovaného príbuzného, významného etnografa Jána Lazoríka.

Odišiel od nás neúnavný bádateľ v oblasti ľudovej kultúry rodného východoslovenského regiónu, fotograf ľudovej architektúry, autor vlastivedných kníh, folklórnych pásiem a iniciátor Hornotoryského folklórneho festivalu. Jeho rodiskom bola Torysa v sabinovskom okrese, väčšina jeho profesionálneho života bola však spojená so susednými Krivanmi, ktoré sa stali jeho trvalým domovom a život tejto rázovitej obce natrvalo obohatil svojimi rozsiahlymi kultúrnymi a folklórnymi aktivitami. Po absolvovaní Učiteľského ústavu v Prešove v roku 1943 pôsobil ako učiteľ na základných školách v šarišskom regióne a svoje učiteľské pôsobenie od začiatku spájal s výskumom duchovnej a materiálnej kultúry, nahrával ľudové piesne, rozprávky, príslovia, povesti, ľudové zvyky a zaznamenával spomienky pamätníkov. Zhromaždil a pred zničením či zabudnutím tak zachránil unikátne písomné dokumenty, ktoré neskôr obohatili fondy Krajského múzea v Prešove a Národopisného ústavu Slovenskej akadémie vied. Tento vzácny etnografický materiál sa stal predmetom štúdia odborných inštitúcií, ale využívajú ho i rôzne folklórne súbory a ľudoví profesionálni umelci. Trvalou súčasťou jeho bohatej činnosti bola osvetová práca a organizovanie folklórnych podujatí a festivalov. Patrilo k nej zakladanie folklórnych skupín, nacvičovanie desiatok pásiem a programov, pri ktorých čerpal z autentického šarišského folklóru. Z jeho iniciatívy si občania postavili v Krivanoch amfiteáter, v ktorom sa každoročne koná folklórny festival. Mnohé jeho populárne pásma sa dostali na televíznu obrazovku a zaujali aj známeho filmového režiséra Martina Ťapáka. Ako ctiteľ a veľký propagátor používania nárečí v živote i tvorbe vydal Ján Lazorík viac ako dvadsať vlastivedných, bohato ilustrovaných kníh, prevažne v rodnom šarišskom nárečí. Publikoval aj knihu o ovocinárstve a monografiu venovanú Krivanom pri sedemstoročnom jubileu ich vzniku. S folklórnou skupinou, ktorú založil v Krivanoch ešte v roku 1968 sa zúčastnil na mnohých domácich i zahraničných folklórnych festivaloch. Pamätná zostane účasť na festivale národov vo francúzskom Avignone. Prostredníctvom celovečerného hraného dokumentu Iné svety apeloval na potrebu uchovania identity tradičných spoločenstiev a bohatstva duchovnej i materiálnej kultúry, ktoré sme zdedili po svojich predkoch.

S vďakou a úctou budeme spomínať na  neúnavné celoživotné úsilíe etnografa a folkloristu Jána Lazoríka.

Česť jeho pamiatke!

Marek Maďarič

minister kultúry SR

Do folklórneho neba odišla legenda Ján Lazorík. Celý článok si môžete pozrieť TU.

DOBRÝ DEŇ !

SAMOZREJME, OKAMŽITE SME SA TO DOZVEDELI AJ TU NA FLORIDE, ŽE NÁŠ VEĽKÝ PÁN LAZORÍK DNES NAVŽDY ODIŠIEL SPOMEDZI NÁS DO VEČNOSTI. JE NÁM TO NAOZAJ VEĽMI ĽÚTO. ODOVZDAJTE NAŠE SLOVÁ UZNANIA A  ÚPRIMNÚ SÚSTRASŤ POZOSTALÝM NÁŠHO VEĽKÉHO ČLOVEKA. SME VĎAČNÍ, ŽE SME HO MOHLI POZNAŤ OSOBNE A ŽE NÁS PRIJAL MEDZI SVOJICH PRIATEĽOV. VEĽMI SI VÁŽIME TUTO SKUTOČNOSŤ. NEZABÚDNEME NA JEHO NÁZORY A KAŽDÁ RADA, KTORÚ NÁM DAL NÁS LEN USVEDČILA, KTO SME, ODKIAĽ POCHÁDZAME,  ČO SI MÁME VÁŽIŤ, PODĽA ČOHO SA SPRÁVAŤ VO SVOJOM ŽIVOTE A AKO ODKAZ NAŠICH OTCOV A DEDOV SI VÁŽIŤ A ODOVZDÁVAŤ HO ĎALŠIM GENERÁCIAM.

ODPOČINUTIE VEČNÉ DAJ MU O PANE A SVETLO VEČNÉ NECH MU SVIETI NAVEKY

MANZELIA ANDREJ A  EVA  F O R I Š O V I

Vážená smútiaca rodina, priatelia folkloristi a všetci, ktorí ste prišli odprevadiť na poslednej ceste vzácneho človeka.

Bohužiaľ moje pracovné povinnosti mi nedovolili prísť sa rozlúčiť s pánom Lazoríkom osobne, preto som sa rozhodol, že sa s človekom, od ktorého som sa veľa naučil a ktorý bol pre mňa veľmi inšpiratívny, rozlúčim sa touto formou.

Neviem, pán Lazorík, či mám začať o našom prvom stretnutí, či hovoriť o spoločnej práci, či o Vašom zapálení a práci pre udržanie tradičnej kultúry, či o Vašich knihách, alebo o boji za šarišskú slovenčinu...

Vaše rozprávania boli pre mňa vždy veľmi prínosné a obohacujúce v poznávaní tradičnej kultúry šarišského regiónu.

Jednoduché ďakujem nevyjadrí moju úctu a obdiv k Vašej práci, k Vašim desatoro oborom, ktoré priniesli mnoho poznatkov pre iných. V mojej pamäti a mysli navždy zostanú slová o rozmanitosti kriačkov, vtačkov či chrobačkov, zostane i „Ovčí vzdych“, ktorý prekročil vďaka Vám šarišský región.

Vždy po našich stretnutiach sme sa vzájomne pozdravili „Do zbačeňa“, ale ňeška muším povedzic „Zbohom, praceľu“.

Česť Tvojej pamiatke!

Vlastimil Fabišik

folklorista, rodák z Kojšova

žijúci v Brne